Az Állatorvostudományi Egyetemen minőségbiztosítási megfelelőség miatt felmerült az igény egy hatékonyabb megoldásra a hallgatók kötelező gyakorlati feladatainak nyilvántartására. A központi előírásoknak megfelelően a hallgatóknak teljesíteniük kell bizonyos gyakorlati feladatokat adott kurzusok teljesítéséhez, azonban erre nem minden hallgatónak és nem minden kurzus alkalmon van lehetősége. Ennek dokumentációja korábban papír alapon történt. Ez a módszer azonban számos problémát eredményezett: a dokumentumok gyakran elvesztek, a hallgatók nem mindig vitték magukkal, így az oktatók nem tudták igazolni a teljesítést. Továbbá a feladatok visszakövetése is nehézkes volt, így nem volt átlátható, hogy mely hallgatóknak milyen kötelezettségeik maradtak teljesítés nélkül. Az órákon való jelenlétet és hiányzásokat szintén ezen a papíralapú rendszeren rögzítették. Ezen kihívások kezelésére fejlesztettük ki a Logbookot.
Célunk az elavult, papíralapú, nehezen kezelhető és követhető rendszer digitalizálása és automatizálása volt, amely elősegíti az oktatók és hallgatók hatékonyabb munkáját. A rendszer Moodle integrációval rendelkezik, megelőzve a kettős adminisztrációt és biztosítva a gyors bevezetést, ezáltal csökkentve az implementációs költségeket.
A Logbook egy mobil- és webalapú alkalmazás, amely integráltan működik a Moodle rendszerével, ezáltal az ott regisztrált oktatókat és hallgatókat automatikusan azonosítja. A rendszer a Moodle-ből szinkronizálja a kurzusokat és az azokhoz tartozó feladatokat, így a hallgatók egyértelműen láthatják az elvégzendő teendőiket. A feladat teljesítésekor a hallgató a helyben generált QR-kód leolvasásával igazolja a teljesítményét, amelyet az oktató jóváhagyhat. A rendszer ezt követően automatikusan szinkronizálja az adatokat a Moodle-ben, lehetővé téve az egyszerű és átlátható nyomon követést.
A jelenléti ív vezetése ugyanezen az elven működik. A Logbook biztosítja a jelenléttel kapcsolatos visszaélések minimalizálását, hiszen a hallgatóknak személyesen jelen kell lenniük ahhoz, hogy oktatójuk a helyben generált, egyedi, és csak rövid ideig érvényes QR-kódjuk leolvasásával igazolja a jelenlétüket.
A legnagyobb kihívás egy olyan rendszer tervezése volt, ami megakadályozza a QR kódokkal való visszaélést. Ezáltal olyan “intelligens“ QR kódot hoztunk létre, amely adott alkalomra egyedi, nem másolható, így biztosítja, hogy a hallgatók azt nem oszthatják meg egymással. A QR-kódok gyors és gördülékeny leolvasását biztosítottuk, hogy a rendszer használata a lehető legkényelmesebb legyen.
További kihívást jelentett internetkapcsolati problémák kezelése. Ennek érdekében a rendszer offline módban is képes adatokat tárolni, amelyeket később a rendszer szinkronizál. A műszaki fejlesztés során kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a Logbook minden korosztály számára könnyen kezelhető legyen.
A Logbook bevezetésével sikeresen csökkenthető a jelenléttel kapcsolatos visszaélések lehetősége, miközben egyszerűbbé és átláthatóbbá válik a kötelezően elvégzendő teljesítésének nyomon követését. Az adminisztratív és tárgyi költségeket is minimalizáltuk azáltal, hogy egy olyan digitális megoldást hoztunk létre, amely zökkenőmentesen integrálható a már meglévő oktatási rendszerekbe.
Várjuk levelét, hogy ötleteit közösen valósítsuk meg!
Várjuk levelét, hogy ötleteit közösen valósítsuk meg!
2025 © Minden jog fenntartva.