A Tetrabbit Kft. termelési hatékonyságának növeléséhez egy olyan integrált rendszert hoztunk létre, amely a korábban nem gyűjtött adatokat központi adattárházba szervezi, és ezek felhasználásával termeléstámogatási irányítópultokat, dashboardokat biztosít.
Az ügyfél/ iparág
A Tetrabbit Kft. Közép-Európa egyik legnagyobb és legkorszerűbb nyúlvágóhídjának üzemeltetője. A vállalat tenyésznyulak nevelésével, tenyésztésével és adataik értékesítésével, valamint hústermelésre szánt nyulak bértartásával és feldolgozásával foglalkozik. A hústermelés saját vágóhídjukon zajlik, amely biztosítja a teljes folyamat ellenőrzését.
A technológia/ platform és cél
Korábban a nyulak adatainak nyilvántartása papíralapon történt, amelyeket manuálisan vittek be Excel-táblázatokba. Ez a módszer jelentős bizonytalanságot okozott az állomány genetikai nyilvántartásában és a termelési kapacitások előrejelzésében. Az új rendszer célja az volt, hogy ezeket az adathiányokat megszüntetve, pontosabb adatkezelést és megbízhatóbb tervezést tegyen lehetővé.
Kihívások
A projekt műszaki kihívásai mellett annak kezdeti szakaszában technológia elfogadási ellenállással is találkoztunk, mivel egyes szereplők attól tartottak, hogy az új rendszer automatizálása miatt elveszítik munkájukat. Azonban a rendszer előnyeinek bemutatásával, valamint azzal, hogy hangsúlyoztuk: az új megoldás nem helyettesíti, hanem támogatja a munkájukat, sikerült biztosítani minden érintett támogatását.
Műszaki oldalon a legnagyobb kihívást a beszállítók által nem dokumentált adatforrások integrálása valamint a telephelyi instabil internetelérés jelentette. A különböző adatkinyerések mellett biztosítottuk az offline-képes adatgyűjtést és az adatok integritásának biztosítását. Felhasználói felületek oldalán pedig olyan egyszerűen használható felületeket alakítottunk ki, mely figyelembe veszi a helyi munkaerő jellegzetességeit, például kontraszt vagy a kesztyűben dolgozás okozta pontatlanabb érintőképernyő használatot.
Megoldások és eredmények
Az általunk kifejlesztett interfészek és megoldások lehetővé tették a beszállítói adatok összegyűjtését és rendszerezését. Az elmúlt 10 év genetikai és termelési adatai, valamint a több, százas nagyságrendű, termelési egységekből származó mikroklímaadatok egy központi termeléstámogató, BI (Business Intelligence) rendszerbe kerültek integrálásra. Az így létrehozott adatstruktúra nemcsak a múltbéli adatok elemzését, hanem a jövőbeni tervezést is hatékonyabbá teszi a Tetrabbit Kft. számára. Külön kiemelendő eredmény, hogy a szállított BI rendszer lehetővé teszi, hogy a helyi képzett felhasználók további adat-összefüggéseket tudnak kutatni a meglévő rendszer további konfigurációjával.